KLIKNIJ TUTAJ ABY KUPIĆ BILETY
UWAGA! Cena 125 zł jest dla osób, które chcą dojechać do Żyrardowa samodzielnie, czyli pociągiem albo autem.
Chcę was zabrać na spacer po najbardziej nieodkrytym i niedocenionym mieście w Polsce, którego charakterystyczny, czerwono-ceglany krajobraz towarzyszył mi od najmłodszych lat.
Zabytkowa Osada Fabryczna Żyrardów to jedyny w Europie, zachowany w całości, kompleks miejski z epoki rewolucji przemysłowej. Fenomenem jest to, że osada przetrwała do dziś w stanie oryginalnym, bez zmian a wszystkie zabytkowe budynki – z wyjątkiem przemysłowych – pełnią nadal swoje pierwotne funkcje. Na obszarze 70 ha ponad 370 nieruchomości jest wpisanych na listę zabytków.
W 2012 r. Osada Fabryczna, jako jedno z 50 pierwszych miejsc w Polsce, otrzymała status Pomnika Historii. Jest to najwyższa forma ochrony zabytków w naszym kraju.
Z kolei w ostatnich latach władze miejskie rozpoczęły procedurę ubiegania się o wpisanie Osady na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Szczegóły programu i kosztów:
– spacer po kompleksie przemysłowym pozostałym po największej niegdyś fabryce wyrobów lnianych w Europie. Obecnie dawne budynki fabryczne przechodzą rewitalizację, zmieniając swoje funkcje.
– spacer po dzielnicy „Nowy Świat”, jednym z trzech osiedli robotniczych z XIX wieku w Polsce, obok Nikiszowca w Katowicach i Księżego Młyna w Łodzi. Żyrardów wyróżnia się na tle dwóch pozostałych po pierwsze skalą założenia, po drugie oryginalnością architektury. Unikatem są zachowane, drewniane, piętrowe komórki na podwórkach.
– neogotycki Kościół Matki Bożej Pocieszenia, jedna z największych świątyń na Mazowszu
– dzielnica willowa wybudowana dla dyrektorów i urzędników wyższych fabryki:
– wejście do Resursy, d. klubu towarzyskiego dla wyższej kadry
– wille dyrektorskie
– budynek Kantoru (zarządu fabryki)
– Park krajobrazowy im. Karola Augusta Dittricha
– Willa Dittricha – w zachowanych wnętrzach pałacyku właścicieli fabryki zobaczymy jeden z najcenniejszych eksponatów w Żyrardowie – oryginalną panoramę miasta, która prezentowała Żyrardów jako idealne miasto-ogród na Wystawie Światowej w Paryżu w 1900 r.
Zwiedzanie Muzeum Lniarstwa w budynku drukarni, która należała niegdyś do kompleksu produkcyjnego żyrardowskiej fabryki. Muzeum przechowuje część parku maszynowego z dawnych zakładów. Większość maszyn przywrócono do użytku i uruchomiono produkcję. Dzięki temu w Żyrardowie znów produkuje się len, choć tylko na potrzeby Muzeum. Wyroby można nabyć w muzealnym sklepiku.
W trakcie zwiedzania czas na przerwy, krótki odpoczynek i zakupy wyrobów lniarskich
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Cena wycieczki zawiera:
– dojazd i powrót autokarem
– usługi przewodnickie
– wszystkie bilety wstępu
– system nagłośnienia tour-guide